İran ‘da alışverişe başlamadan önce iki konudan bahsetmek istiyorum.
Ülkemiz içinde aşağıdaki uygulamaların örnek olmasını ve hayata geçmesini tüketici olarak çok destekleyebilirim.
 
1’incisi İran devleti tarafından her ürün için belirlenen maksimum satış fiyatı olan (Masraf Kondande) fiyatı ürünün ambalajında bulunmaktadır.
Satınalacağınız ürünlerde bu fiyatı kontrol etmeniz satıcının sizden yüksek fiyat istemesinin önüne geçecektir.
 

 

2’incisi İran devleti tarafından ithalat edilen her ürün kayıt altına alınmakta ve aşağıdaki gibi karekod ve özel seri numaralı özel etiket ithal ürünlerde bulunması gerekmektedir. Bu etiket sahte ve kaçak ürünlerinin önünü kesmektedir. Özellikle satın alacağınız elektronik ürünlerde bu etiketin olmasına dikkat etmelisiniz aksi durumda kaçak ve sahte ürün satın aldığınız anlamına gelecektir. Etiketin üstündeki kazı kazan alandaki numarayı sms ile orjinallik sorgusu yapılabilir.
İnşallah kısa bir sürede bu ulusal etiket uygulamasını ülkemizde görmek çok iyi olacaktır.
 
 
 

 

Tahran Büyük Çarşısı (Grand Bazaar)
Tahra’nın güneyinde bulunan bu pazar da hediyelik eşyadan İran halılarına ve ihtiyacınız olan her şeyi bulabileceğiniz bu çarşı’ya hat 1 üzerindeki imam humeyni metro istasyonunda inip hemen metro durağının önünden kalkan mini vagonlu turistik trenler ile ücretsiz bu çarşıya ulaşabilirsiniz.

Ring treni:

 

Tajrish Çarşısı
Tahranın kuzeyi Tajrish bölgesinde bulunan hediyelik eşyadan sebze ve meyve’ye her türlü günlük ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz 1 ana cadde ve ara pasajlardan oluşan güzel bir  çarşıdır. Dükkan sahipleri genelde Türkçe bilmektedir. Valiasr caddesinden Tajrish Metrobüs (BRT) ile son durak Tajrish meydanı durağındadır. Metro ile Hat 1 Son durağı Tajrish durağında inip çarşıya 2dk yürüyüp gelinebilir.

 

Valiasr caddesinden Tajrish Metrobüs (BRT) ile Homayooni durağında inip yolun karşısındaki caminin önündeki cadde den yukarı 5dk yürüp kolay ulaşabileceğiniz Tahran’nın en lüks alışveriş merkezidir. Derbest usulü taksi ile de buraya gelebilirsiniz. Zafaraniyeh bölgesi üst gelir grubuna hitap eder. Sadece alışveriş için değil, Tahran’da üst gelir grubunun sosyal yaşamını gözlemlemek için de burayı ziyaret edebilirsiniz. Sokaklar da aklınıza gelebilecek her türlü lüks araba ve çok lüks binaları bu bölgede görebilirsiniz.

 

Valiasr caddesinden Tajrish Metrobüs (BRT) ile son durak Tajrish meydanı durağında inip yolun karşısındaki Kabooky restauranı önündeki cadde den yukarı 1dk yürüp kolayca ulaşabileceğiniz Tahran’nın en lüks ikinci alışveriş merkezidir. Derbest usulü taksi ile de buraya gelebilirsiniz.

 

Hemmat ve Hakim otoyollarının tam ortasında Mahmood Abad bölgesinde bulunan bu alışveriş ve eğlence merkezi Milad Tower ‘a 6 Km uzaklıktadır. Bowling salonu büyük ve fiyatları uygundur saatlik kiralama yapılmaktadır. Bayanlar bowling oynarken özel kıyafet ve şapka giymektedir. Çocuk eğlence parkında birçok eğlence makinası bulunmaktadır.
 
Eskan AVM
Tahran’da bol miktarda döviz bozdurabileceğiniz bürolar bulunmaktadır. Döviz bürolarının fazla olduğu cafe ve restoranların olduğu bir alışveriş merkezidir
 

 

Paytakht Computer Center
Valiasr Metrobüs ile Mirdamad durağında indiğinizde göreceğiniz çok katlı elektronikçiler çarşıdır. İstanbul doğubank tarzıdır. İçeride tüm elektronik ihtiyacınızı karşılayabilirisiniz. Satılan ürünler genelde yasal ithal ürünlerdir bu ürünlerin üstünde yukarıda 2’inci madde deki gibi etiket bulunmaktadır. SMS ile ürünün orjinalliği test edilebilinmektedir. Satıcılar ile mutlaka pazarlık yapılmalıdır.
 

 

Valiasr Caddesi
Bu cadde Tahran nın en uzun ve meşhur caddesidir ve aradığınız her ürünü satan dükkanlar bulunmaktadır. Cadde genelde metrobüs’e çift yön diğer araçlara tek yön olarak kullanılmaktadır.
12278779_10153296239842076_5172762339525626837_n v3 v2 v1
 
 
 

 

Tahran’ da gıda ve market alışverişlerinizde tercih edebileceğiniz güvenilir firmalar: