İran mutfağının temeli Pirinç Pilavı dır.
Ayrıca et, tavuk ve balık gibi hayvansal gıdalar da yoğun tüketilir.
İran mutfağının pilav çeşitleri gerçekten denenmesi gerekenler arasındadır. pilavlarda bazı narenciyeler, baharatlar ve yeşillikler de aromatik ürünler olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır.
Porsiyonlar çok büyük olduğu için yemek yediğiniz hemen her restoran da yemeğiniz artması durumunda kap ve poşet isteyebilirisiniz yerel halkın bu yöntemi kullandığına bol bol şahit olacaksınız.
 
 Mashhad Shandiz Restaurant
Giriş için önceden rezervasyon yaptırmalısınız veya kapı da numara alıp banka da bekler gibi numaranızın gelmesini bekleyip farça anons ile numaranız okunduğunda veya kapıdaki göstergeden numaranızı görüp içeri girebilirsiniz.

 

Restoranın şişte sunulan meşhur kebaplarını mutlaka denemelisiniz.
Kebaplarınızı beklerken bir yandan sıcak pide ve tereyağı gelecek diğer yandan servis arabası ile garsonlar aparatif ürünler getirecektir bunlardan seçebilirsiniz ve naneli ayranlarını ve manda yoğurtlarını mutlaka denemelisiniz. Garsonların çoğu Türkçe bilmektedir.

 

Meşhur Kebapları;  Şişlik Kebap (pirzola) , Barg Kebap (ince biftek),  Cüce Kebap (Tavuk Kebap) ve Maiçe (kuzu kol)

 

Porsiyonlar çok büyük olduğu için 2 Kişi için aşağıdaki miktarlar  tavsiyemdir..
 
1 adet Pilav, 1 adet şişlik Kebap, 1 adet Barg Kebap, 1 Adet Cüce kebap ve 2 ayran için yaklaşık 1.200.000IRR ödeyebilirsiniz bu rakam yaklaşık 100TL tutmaktadır.
 
 
 
Moslem Restaurant
Tahran Büyük Çarşısı (Grand Bazaar) Sabzi meyanı girişinde 1.kat da bulunan bu restoran kubide (adana) ve Cüce kebabıyla ünlüdür. Self servisteki diğer yemeklerinde deneyebilirsiniz.
Self servis mantığı ile çalışan bu restaurant da tepsinize seçtiklerinizi koyduktan sonra kasiyere yiyeceğiniz kebapları ve pilavı söylemelisiniz daha sonra yerinize geçince kasiyerin size verdiği fişi garsona vermeniz ile kebabınız masanıza gelecektir.
Özellikle çarşı gezisi sonrasında öğle yemeği için ideal bir duraktır. Ancak çok meşhur ve kalabalık olduğu için biraz beklemeniz gerekecektir. Fiyatları uygundur.
 
 
 
 
Hani Restaurant
Yusufabad bölgesinde bulunan bu restaurant’ın Tahran da birkaç şubesi daha bulunmaktadır. Kubide, cüce ve maiçe kebaplarını deneyebilirsiniz.
Self servis mantığı ile çalışan bu restaurant da tepsinize seçtiklerinizi koyduktan sonra kasiyere yiyeceğiniz kebapları ve pilavı söylemelisiniz daha sonra yerinize geçince kasiyerin size verdiği fişi garsona vermeniz ile kebabınız masanıza gelecektir.
 
 
 
 
 
 
 
 
Ferdosi Sonnati
Öğle yemekleri için ziyaret edebileceğiniz bir mekan. çok uygun fiyatlara İran mutfağından çeşitler sunuyor. Konumu yüzünden oldukça kalabalık olan mekânda geleneksel İran lezzetleri deneyebilirsiniz.