1 Ağustos 2017

Arnavutluk-Tiran

ile Yönetici

Merhabalar.

Bu yazım da sizlere eşim Tuba Ateş ile Arnavutluk başkenti Tiran a yaptığımız seyahatimize ait ulaşım, konaklama,  yeme-içme, alışveriş ve şehir içinde yaptığımız aktiviteler gibi diğer gezginlerden farklı gerçekleştirdiğimiz deneyimleri aktaracağım.  2 gece 3 gün olarak planladığımız bu tatil Arnavutluğu detaylı gezmek için maalesef yetmedi ama Tiran şehir içini gayet iyi bir şekilde keşfettik. Hava çok sıcak olduğu için Tiran a yakın sahil şehir i Durres e gidemesek de gelecek yıllarda daha kapsamlı Durres, Saranda, Vlore gibi adriyatik denizi kıyısındaki şehirleri de içine alan yeni bir seyahati planlarımıza aldık.

 

Ulaşım:

Arnavutluk da bir tane havaalanı bulunmaktadır ve Tiran şehir merkezine 15km uzaklıktadır.

Türkiye den THY ve Pegasus ile veya kara yolu ile ulaşım sağlaya bilirsiniz.

Pasaport kontrolünde yerli halktan daha fazla turist olduğu için 3 gişe de uzun kuyruklar oluşsa da hızlı bir şekil de geçiş vardı. Bize herhangi birşey sorulmadı sadece giriş kayıtlarımız yapıldı ve pasaport polisi hoş geldiniz diyerek pasaportlarımızı geri verdi.

Rinas Express toplu taşıma veya speed taxi, atex taxi, merr taxi gibi havaalanın da bulunan fix 19€ veya 2500Lek ücreti olan taksileri kullanabilirsiniz.

Biz otelimizden transfer talep ettik kendilerinin gönderdiği taxi için otel 12€ transfer ücreti olacağını bildirmişti. Havaalanın da Euro boz durduğumuz için gelen taksiciye 12€ yerine yerel transfer ücreti 1500Lek ödemeyi tercih ettik. Otel den geri dönüşte havaalanı transferi talep ettik ve yine aynı ücreti ödedik.

Taksi şirketleri:

www.atex.al

www.speedtaxi.al

 

 

Döviz Bozdurma-Yerel Para Birimi (Lek)

Biz 28 Temmuz 2017 de havalanında 1€ için 128Lek olarak döviz bozdurduk para bozdurma esnasında pasaport istenmekte.

Ertesi gün şehir içinde döviz bürosunda 1€ için 133Lek olarak döviz bozdurduk ve bizden pasaport istenmedi. Fazla döviz bozdurmayı düşünüyorsanız şehir içi kur daha iyi olduğu için tercih edilmeli.

Örnek Paralar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konaklama:

booking.com da bir çok alternatif konaklama imkanı var ama bizi oda tasarımı çok cezbeden Areela Boutique Hotel de konaklamayı seçtik. 2 kişi 2 gece için 82€ olarak rezervasyonumuzu yapmıştık. Otel konumu merkez e yakın ve bulunduğu sokak dışında çevresi gayet güzel ve yeşil.

Otelin kendi fiyat listesi aşağıdaki gibidir.

Çok yaratıcı bir fiyat politikası var 2000-3000-4000-5000-6000Lek 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeme-İçme:

Diğer gezginlerin ve Foursquare değerlendirmelerine göre Era Blloku restaurant‘ı tercih ettik. 

Bizim ile ilgilenen şef garson biraz Türkçe biliyordu. Helal neler yiyebileceğimizi sorduk ve bize Fergese with veal meal (güveç menemen-dana etli), elbasan tava, 4 peynirli pizza, margarita pizza ve vejeterjan pizza yı önerdi. Diğer et ürünleri için aynı ızgarada helal olmayan ürünler de piştiğini söylediği için tercihimizi fergese, elbasan tava ve dört peynirli pizza dan yana kullandık.

Fergese:                                                                                                Elbasan Tava:                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

Dört Peynirli Pizza (Mamma Mia):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu:

      

   

 

Tiran tam bir cafe cenneti her sokakta mutlaka yol üstü cafe bulunmakta. Sadece dondurma satan dükkanları mutlaka denemelisiniz. Sindi Pastahanesi külah dondurmasını biz denedik ve sevdik.

 

Ciao Bella Cafe:

Shëtitorja Murat Toptani, caddesinde bulunan Ciao Bella Cafe nin dondurmasını deneye bilirsiniz tavsiyem biskote dondurmadır. Yemek yediğimiz yerlerde sular soda gibi olduğu için bu cafe de denediğimiz Glina markasının su alıştığımız kaynak su tadında çıktı. Sodasız suların üzerin de bebekler için olduğuna dair etiket den sodasız olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca bu cafe Türk kahvesine benzer bir kahve de yapmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mulliri Vjeter Cafe:

Meşhur Taiwan center iğne atsan yere düşmez durumda olduğu için yolun karşısındaki bu self servis hizmet veren cafe yi denedik.

Taiwan center ın şifresiz wifi ağının bu cafe den çekmesi de bonus oldu.. 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KFC:

Yemek tercihiniz Tavuk ise şehir turu yaparken bulduğumuz Taiwan center a yakın olan bu yeri kullanabilirsiniz.  Ulaşım..

 

 

 

 

Alışveriş:

Tiran şehir merkezinde aradığınız herşeyi bulabileceğiz birçok butik mağaza, gıda ürünleri satan dükkanlar, market ve hediyelik eşya dükkanları bulunmakta.

 

 

Toptani Avm 

İskender Bey meydanına çok yakın olan ve Mart 2017 yılında açılan Toptani Avm modern ve aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir yer.

Birçok Türk firması bu avm de yer almakta. Zemin katta bulunan  Conad Hypermarket de alışveriş için güzel bir tercih. 

Ulaşım için Tıklayınız..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ring Avm:

Şehir merkezine biraz uzak olması ve Toptani Avm tüm ihtiyaçlarımızı karşıladığı için ziyaret etmedik. Şehir giriş ve çıkışında önünden geçilmekte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Duty Free Shop:

Türkiye ye dönüşte uğradığımız Tiran Duty Free Shop yüksek fiyatlar nedeniyle bizde hayal kırıklığı oluşturdu.  Halen cebiniz de Lek kaldı ise checkin bankolarının olduğu yerde bulunan Conad Hypermarket şubesinde makul fiyatlara alışveriş yapabilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şehir içi Aktiviteler:

İskender Bey meydanı, Bunkart, Piramit, Opera Binası gibi klasik yerleri anlatan çok gezgin olduğu için tekrar anlatmaya gerek duymuyorum.

Tiran ın hemen hemen tüm caddeleri geniş ve yemyeşil, bolca cafeler, restaurantlar ve mağazalar bulunmakta.

Şehir de trafik ışığı olmadığı efsaneleri çok geride kalmış. Ayrıca bisikletler için özel yol ve trafik ışığı bulunmakta. Hatta bir yolda karşıdan karşıya geçecekseniz şoförler çok saygılı,  ve geçmenizi beklemekte. Kimse üstünüze araç sürmemek de, diğer gezgin blogların da bahsedilen kötü şöforler sadece bir şehir efsanesi. 

Trafik ışıkları bolca bulunmakta ve bu ışıklarda görebileceğiniz para isteyen insanlar bile standart olarak bulunmakta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tiran da 2 gün içinde yaptığımız yürüyüşler:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasik Gezin Uğrak Yerleri:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeşil Tiran:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazımı oylaya bilirsiniz..

[yasr_visitor_votes size=”medium”]