İran’da Uzun Süreli Yaşam

Merhabalar.

İran’da çalışma ve oturma izinlerimiz tamam olduğuna göre artık bu ülke de yaşama ait deneyimler edinmeye başlaya biliriz..

İran’da oturma izninizi alınca Türkiye Cumhuriyeti konsolosluklarına İran adresinizi ve yurt dışında oy kullanmanız için Yurt Dışı Seçmen kütüğüne kayıt işlemlerini yapmanız gerekmektedir.

Artık tamamen yurt dışında gözüktüğünüz için Türkiye deki adresinizi tatil için gittiğinizde Nüfus müdürlüğüne 2’inci adres olarak kayıt ettirebilirsiniz.

Tahran ‘da veya diğer şehir için sorunlar ortak sayılabilir karşılaşabileceğiniz sorunlar;

 

1- Bayanlar için Hicap kurallarıdır. Türkiye de rahat bir giyim tarzına alışmış bir bayan için zorunlu olarak kapanmak ve giyim tarzında değişiklikler söz konusu olacaktır.

2- Okul çağında çocuklarınız var ise eğitimleri için çeşitli sorunlar ile karşılaşacaksınız.

Tahran Büyük Elçiliğimizde ilk ve orta öğretim hizmeti veren okul bulunmaktadır.  Lise ve Üniversite çağında çocuğunuz var ise İran okullarına devam etmesi ve geri Türkiye’ye döndüğünde denklik işlemleri yapılması gerekecektir. Yerel özel eğitim veren alternatif okullar da bulunmaktadır.

3- Tahran da ev kiraları orta ve kuzey için 2.500TL (700$) ile 20.000TL (5.500$) arasında değişmektedir. Güney Tahran a doğru fiyatlar düşmektedir.
Ev kiralama da 1 yıllık ücreti toplu ev sahibine ödeyip, sözleşme bitiminde aynı paranızı geri alabileceğiniz model de bulunmaktadır.
Ev sahibi sizden aldığı parayı işlettiği için böyle bir model vardır. Sadece yıllık enflasyon oranınında paranız değer kaybedecektir. Bu tarz sözleşmeli evler genel de 1-2 yıl sonra ev sahibi yenilememekte yeni kiracı için evden çıkmanızı isteye bilir.

Yaşam kalitesi endeksi

Apartman da oturmanız durumunda Elektrik dışında Su ve Doğal Gaz çok ucuz olduğundan her daire için ayrı ayrı sayaç çoğu binada bulunmamakta aylık sabit aidat içinde Su ve Doğal Gaz ücreti dahildir.
Aylık aidatlar 100TL ile 300TL arasında değişmektedir. Elektrik ücretleri Türkiye deki fiyatlardan %60-%70 seviyesinde daha ucuzdur. İnternet ve Telefon görüşme ücretleri pahalıdır.
İnternet hizmetleri Radyolink, ADSL,Wimax, 3G ve 4G olarak çeşitlidir. En performanslı internet hizmeti Radyolink dir.
Mobil internet TD-LTE hizmeti veren firmalardan (irancell-mobinnet) modem ve aylık paket alarak da internet kullanabilirsiniz.

4- Tahran da ev eşyaları Türkiye deki fiyatların min. 2 katı seviyesindedir.
Ev eşyaları satan dükkanlar kategori kategori belli semtlerde toplanmıştır. Yabancı olduğunuz için size fiyatları yüksek söyleyeceklerdir bu yüzden eşya alışverişinde mutlaka yanınızda İran lı bir tanıdığınız olması gerekmektedir.
Pazarlık mutlaka yapılması gerekmektedir. Ev eşyası alışverişlerinde güney Tahran tercih edilmesi durumunda fiyatlar daha uygun olacaktır.
Sipariş verdiğiniz ve evinize gelmesini beklediğiniz ürünleri asla gününde getirmeyeceklerdir. Bu yüzden mümkün ise hemen ürünleri teslim almanız gerekmektedir. Nakliye ücretsiz değildir.

Ev eşyaları için Shush, Yusufabad ve Molavi semtlerinde hemen her ihtiyacınızı bulabilirsiniz.

5- Ülke genelinde uydu çanak anteni ile televizyon yayınlarını izlemek yasak olduğu için Türk televizyon kanallarını izlemeniz için zorluklar olacaktır . Belirli dönemde yetkililerin çanak antenleri toplayıp imha etmeleri ile karşılaşabilirsiniz.

6- Genel giyim ve ayakkabı gibi ihtiyaçlarınız olması durumunda Türkiye deki fiyatların 2 veya 3 katı fiyatlar ile karşılaşacaksınız. Türkiye deki birçok AVM de şubesi olan markalarımızın Tahran da şubeleri bulunmakta ve aynı ürünün Türkiye deki etiket fiyatında 2-3 kat pahalı olduğunu görmeniz ithalat, nakliye ve kira maliyetlerinden dolayı gayet normaldir. Havaalanında valizinizi beklerken insanların neden valizler dolusu eşya getirdiğini bu etiketleri görünce daha iyi anlamaktasınız.

7- Musluklardan akan sular aşırı kireçli olduğu için içme suyu ihtiyacınız için kapalı su almanız gerekecektir.
19Litre damacana su satışı yapan firma çok az olduğu için 1.5Litre küçük şişe olarak su temin etmeniz gerekecektir.
Alternatif olarak yemeklerde, çay-kahve vs  için temiz su ihtiyacınızı Türkiye de satılan filtreli sürahiler ile pratik bir şekilde arıtılmış su olarak karşılayabilirsiniz. Veya evinize osmos su filtre sistemi alabilirsiniz.

8- Ekmek yemeği seviyor iseniz somun ekmek bulunmadığı için yerel ekmek türleri olan Taftoon, Lavas, Berberi gibi lavaş türlerine alışmanız gerekecektir. Ama Tahran ‘da Sahar Fırınları ve Bread Cafe Türk somun ekmeği, simit ve ramazan pidesini hergün çıkarmaktadır. Sahar fırınına ulaşmak için en kolay yol Hat 1 Metro ile Sadr Metro istasyonun karşında bulunmaktadır. Bread Cafe ise Valiasr caddesindeki BRT-7 Metrobüs hattı ile Motahari durağında inince kolayca bulabilirsiniz. Her iki fırında baklava, pasta, yerel iran tatlıları ve ekmekleri de bulunmaktadır.

9- Tahran trafiği ve kuralsızlıklar nedeni ile İstanbul trafiğini mum ile arar duruma gelebilirsiniz. Bütün kuralsızlıklara rağmen trafikte fiziksel kavga neredeyse hiç çıkmaz. çünkü karşı tarafı darp ettiğinizde kan parası ödemeniz gerektiği için kolay kolay kimse şiddet kullanamaz. Motosiklet kullanıcılarına çarpmanız durumunda %100 siz suçlu olduğunuz için motosiklet kullanıcılarının kaldırımlar ana yollar ve otoyolda bile ters yönde üstünüze gelmesine şaşırmamanız gerekecektir. Güney Tahran bölgesinin yapısı ve aşırı motorsikletler nedeniyle kendinizin bir an Hindistan da olduğunuz hissi doğacaktır.

10- Çalışma günleri ve Takvim problemi yaşaya bilirsiniz.
İran da iş günleri Cumartesi-Çarşamba günleri arasındadır. Perşembe ve Cuma günü hafta sonu tatilidir.
Cuma günleri iş yerlerinin büyük kısımı kapalıdır.
Ramazan Bayramı 2 gün, Kurban Bayramı ise 1 gün olarak kutlanmaktadır.
Şhemsi takvim kullandığı için yılbaşı 21 Mart gününe denk gelmektedir ve şuan 1396 yılı yaşanmaktadır. Detaylı Şhemsi takvim yazımı buradan okuya bilirsiniz.   

11- Tahran da Sünni inanca sahip müslümanların kullanabileceği Cami bulunmamaktadır. Sudi Arabistan büyük elçiliğinin kuzey Tahran da bir binanın alt katında bulunan Camisi vardı ama iki ülke arasında yaşanan gerginlikler sonrası kapatıldı. Alternatif olarak Afganistan Büyük Elçiliğinin yanındaki otopark da Cuma günleri namaz kılınmaktadır.

12- İklim ve hava kalitesi ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.
Benzin çok ucuz ve kalitesiz olması nedeni ile gaz kokusuna alışmanız biraz zaman alabilir ve hava nemsiz olduğu için sabahları uyandığınızda burunuzda kuruluk ve hafif kanlanma görebilirsiniz.

2016-2017 Yılı iklim grafikleri aşağıdaki gibidir. Tahran için gezilecek en güzel ay Nisan ve Mayıs ayıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Olumlu yönler ise;

1- Benzin fiyatları Litresi 11.000IRR – 12.000IRR civarında olup 50 Litre benzin için yaklaşık 50TL ücret ödemek sizi şaşırtabilir.

2- Ev Aidatına dahil ise Doğal Gaz’ı sınırsız kullanabilirsiniz.

3- Ev Aidatına dahil ise Şebeke suyunu sınırsız kullanabilirsiniz.

4- Et fiyatları Türkiye ‘den %20 daha ucuzdur.

5- Taksi, Metro ve Metrobüs ücretleri çok ucuzdur.  (örn. kısa mesafe dolmuş taksi 10.000IRR=85Kuruş  veya Metrobüs 6.550IRR=55Kuruş)

6- Günlük yaşam da Türkçe kullanabilirsiniz.

7- Yıllık izin hakkınızı yıl dolmadan kullanabilirsiniz. 1 Yılda 26 iş günü yıllık izin hakkınız vardır. Ayrıca hafta sonu tatillerinin dışında 25 gün resmi tatil bulunmaktadır.

8- Kısmi olarak daha güvenli bir ülkedir.

9- Expat olarak ülke de bulunuyor iseniz iyi birikim yapabilirsiniz.

10- Girişimci iseniz çok fazla fırsat bulunmaktadır.

11- Yerli üretim otomobil fiyatları uygundur. Yıllık vergi vs. gibi giderler çok azdır.

Örneğin 1396(2017) model Sıfır Saipa Tiba2 27.780.000Toman (24.500TL)

 

 

 

 

 

 

 

4 Şubat 2018 Fiyatı 29.000.000Toman ( 25.000TL)

 

 

 

 

İthal Araçlar ise Ambargo nedeniyle Türkiye fiyatlarını geçebilmekte.

Örn. SsangYong Tivoli 117.000.000Toman(101.750TL)

 

 

 

 

 

 

 

 

4 Şubat 2018 Fiyatı 140.000.000Toman ( 116.750TL)

 

 

 

 

Bu yazımı oylaya bilirsiniz..

Yazar: Yönetici

19 thoughts on “İran’da Uzun Süreli Yaşam

  Mehmet gökçe

  (23 Nisan 2017 - 22:40)

  Cem bey merhaba
  İran’da maaşı 3000 Amerikan doları olan bir iş tekliği aldı m
  Yeter mi rahat mı yaşarim lüks mü yaşarım para biriktirebilirmiyim
  Ayrıca 2. Sınıfa giden bir kızım var Alman veya İngiliz okullarına gönderebilirmiyim fiyatları hakkında bilginiz var mı
  Yardımcı olursanız sevinirim

   Cem Ates

   (24 Nisan 2017 - 10:17)

   Merhaba Mehmet Bey.
   3.000$ kazancınızı güncel kurdan çevirmek gerekir ise 3.000$ x 38.000IRR = 114.000.000IRR tutmakta.
   Eğer ev giderlerinin şirketiniz tarafından karşılanması imkanınız yok ise orta ve kuzey Tahran için aylık 30.000.000IRR ile 40.000.000IRR arasında kira gideriniz olacaktır.
   Kira ücretleri semtlere göre değişmekte Kuzey den Güney e doğru yaşam kalitesi, hava kalitesi değişmektedir.
   Elektrik ücretleri çok uygundur aylık 200.000IRR – 500.000IRR gibi bir tutarlık fatura gelebilir.
   Çoğu apartman aidatının içinde Doğalgaz ve Su sınırsız kullanım olarak dahil oluyor. Aidatlar 1.000.000IRR ile 2.000.000IRR arasında değişmekte.
   Gıda masraflarınız için birim fiyatları hemen hemen Türkiye ile eşdeğerdir.
   Et fiyatları %20 civarı daha uygundur.
   Aylık mutfak masrafı için fiyat veremiyorum tamamen sizin tercihlerinize bağlı.
   Eğer şirket aracınız var ise benzin litresi 11.000IRR 50LT 1 depo için 550.000IRR ödersiniz.
   Okul için Alman okulunun bulunduğu semt kuzey de kaliteli bir semt dir.
   Ücreti olarak daha önceden duymuştum tam kesin olarak hatırlamıyorum ama yıllık 10.000€ olması gerekiyor.
   Bunun dışında Sadetabad semtinde Tahran Internation okulu bulunmakta ingilizce eğitim vermekte ve Kız çocuğu kabul etmektedir.
   Tahran Büyük Elçiliğimiz de ise ilk ve Orta Öğretim imkanı bulunmaktadır.
   Bol sıfırlar olunca rakamlar karışık gelmiş olabilir 1TL şuan neredeyse 10.000IRR olduğu için ve 4 sıfır attığınızda 1TL = 1IRR olarak baz aldığınızda fiyatları daha kolay hesaplaya bilirsiniz.

   Özet olarak;
   Okul Hariç Aylık TL bazında:
   Maaş 11.400TL
   Kira 4.000TL
   Aidat 200TL
   Genel Giderler 2.000TL
   ———————–
   Kalan: 5.200TL Yaklaşık 1.400$ – 1.500$ aylık birikim yapabilirsiniz.

   Şirketiniz evinizin tüm giderlerini karşılıyor ise;
   Maaş 11.400TL
   Genel Giderler 2.000TL
   ———————–
   Kalan: 9.400TL Yaklaşık 2.400$ – 2.500$ aylık birikim yapabilirsiniz.

   Raha

   (30 Eylül 2017 - 16:05)

   bu maaşla iranda sizin baya lux bir hayatiniz ola bilir 🙂

  Aykut cavdar

  (20 Kasım 2017 - 23:48)

  Merhabalar iranda ayda 300 dolara yasanabilirmi

   Cem Ates

   (21 Kasım 2017 - 07:50)

   Merhaba.
   Yaşayacağınız şehir küçük bir yer olur ise yaşana bilinir.
   Büyük şehirler de kira giderleri ve gıda masrafları nedeniyle maalesef ek iş yapmadan bu rakamlara yaşam kaliteniz çok düşük olacaktır.

  hüseyin kovan

  (6 Ocak 2019 - 11:02)

  merhabalar İran da Türk okullarında öğretmenlik için başvuru yapmayı düşünüyorum.Aylık 1495 euro birikim yapma şansım olur mu? Eşim ve 1 yaşında bebeğimle ailece gelmeyi düşünüyoruz.

   cemates

   (6 Ocak 2019 - 13:05)

   Merhaba.
   Konsolosluk bünyesinde MEB e bağlı Türk okulu buluyor ama ücretleri ve nasıl öğretmenlik yapabileceğinizi bilmiyorum.
   Bu link den iletişime geçe bilirsiniz.
   Ev kiraları Tahran da yüksektir ve gıda masraflarınız Türkiye den fazla olacağını bilmelisiniz.
   Bunun dışında gaz,elektrik ve su ücretleri çok ucuzdur.

  Vedat

  (9 Şubat 2019 - 10:37)

  Tesekkurler bilgileriniz için

  Ali murat

  (3 Temmuz 2019 - 18:54)

  Merhaba ben İran’a gidicegim 2000 dolar alicam iranda yaşamayı düşünüyorum mesela iPhone x alicam o Türkiye parasıyla ne kadara denk geliyor

   Cem Ateş

   (5 Temmuz 2019 - 16:59)

   Merhaba.
   160.000.000IRR ile 170.000.000IRR arasında bir 256GB ücrete telefonu alabilirsiniz.
   Yaklaşık 18.000TL civarına denk gelir.

   https://www.digikala.com/

  ORHAN YORGUN

  (29 Temmuz 2019 - 22:48)

  7000$ maaşla kuzey tahrana yerleşip para biriktirebilirmiyim

   Cem Ateş

   (31 Temmuz 2019 - 08:03)

   Merhaba.
   Maaşınızı Dolar olarak alacak iseniz Evet..
   Şuan 1$ iran da 12TL ile 15TL gibi bir aralıkta karşılık bulmakta.
   Çok rahat bir şekilde yaşaya bilirsiniz.

  Soydaş

  (21 Kasım 2019 - 00:39)

  Merhaba ben Ocak ayında İran’a gideceğim
  Ve 3000 TL bir hafta için yeterli olur mu acaba
  Teşekkürler

   Cem Ateş

   (21 Kasım 2019 - 06:26)

   Merhaba.
   Harcama kişiden kişiye değişeceği için genel anlamda yetmesi gerekir.
   Ülke de kredi kartı geçmediğini unutmayınız. Yanınızda TL,Dolar,Euro cinsinden karma para götürmeniz daha iyi olur.

  […] İran’da Uzun Süreli Yaşam Hakkında Yazımı Buradan Okuya Bilirsiniz.. […]

  Halil

  (8 Nisan 2020 - 16:03)

  Slm ben İran’a gideceğim İran’lı bayan arkadaşım var ve İran’da evlenirsek İran’da devamlı kalabilirmiyim ve 60bin tl para götursem İran kuzeyinde ev alabilirmiyim götürdüğüm para ile neler yapabilirim

   Yönetici

   (9 Nisan 2020 - 09:42)

   Merhaba.
   Çifte vatandaşlık verilmiyordu ve çalışma oturma izni alınması gerekiyordu.
   Güncel bilgiyi İran’nın Türkiye de bulunan konsolosluklarından alabilirsiniz.
   60.000TL ye gecekondu tarzı bir ev alabilirsiniz.
   Bunun yerine pullpish yöntemi ile 1 sene paranızı ev sahibine rehin bırakarak bedavaya otura bilirsiniz.
   Ev sahibi bu parayı faizde değerlendireceği için sizin evde bedavaya oturmanıza izin verecektir.
   Bu sözleşmeler genelde min. 1 yıllık yapılır.

  Yunus Emre

  (23 Ekim 2020 - 13:56)

  Selamlar. Tebrize okumaya gitmeyi dusunuyorum. Aylik ev kiralari ne kadardir. 1+1 veya 1+0 tarzi ekonomik.

  Saide hanim

  (4 Aralık 2020 - 09:50)

  Merhaba. Eyer mümkünse bana Iranda ev satisi yapan sitesi ismini vere bilirmisiniz .en çok hangi sitelerden ev bakiyorlar.lutfen bana 2 3 internet sitesi ismi yaza bilirmiziniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.