11 Aralık 2017

İran’da Çalışma Hayatı

ile Yönetici

Merhabalar..

Şuan İran da bulunma sebebim ülkemizin büyük Holdinglerinden birinin Tahran daki iştirakinde çalışmak olduğu için ve buraya gelirken İran ve Tahran hakkında bilgi sahibi olmak için yaptığım araştırmalarda kaynakların yetersiz olduğundan blog sayfalarımda tüm tecrübelerimi aktaracağım. Araştırmalarımda İran’a gelenlerin sadece birkaç gün veya hafta sadece tatil için gelip deneyimlerini aktardıkları için İran da çalışma hakkında çok iyi bir bilgi ve birikim edinmek zor olduğu için İran’a yeni çalışmaya gelecek kişiler için önemli ve pratik bilgileri bu sayfa da özetleyeceğim.

İran’da çalışmak için buluyor iseniz mutlaka sizi bu ülkeye davet eden ve iş sağlayan firmanın çalışma ve oturma izinlerinizi alması gerekir. Turist olarak giriş yapıp İran da çalışmanız suçtur.

İran’da oturma izninizin çıkması için şirketinizin yerel birimlere başvurmasının ardından alacağınız başvuru numarası ile İstanbul İran Baş Konsolosluğundan (F) vize almanız gerekecektir yaklaşık 3 gün içinde vizeniz çıkacaktır. 1 gün içinde (F) vizenizin çıkmasını istiyor iseniz +150€ ücret ödemeniz gerekecektir. Konsolosluktan geri aldığınız pasaportunuz ile  İran’a giriş yaparken pasaport görevlisine (F) vizenizi gösterip girişinizi bu vize ile yapması gerekir ve girişinizi yaptıktan sonra işlemlerinizi şirketiniz takip edip oturma ve çalışma izinlerinizin çıkması süreçleri devam ettirecektir ve bu işlemler yaklaşık 1 Ay süreceği için bu sürede pasaportsuz kalacağınızdan ülke den çıkamama durumunuza göre planlarınızı tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Ailenizi beraberinizde getirip İran da yaşamasını istiyor iseniz aile fertlerinin pasaportu için (F) vize gerekmeyecek sadece oturma izini kaşelenecektir.

Türkiye seyahatleriniz den dönerken İran’da oturma izniniz olduğu için artık yurt dışı çıkış pulu almanız gerekmeyecektir. Pasaport görevlisine oturma izninizin olduğunu bildirmeniz yeterlidir.

 

İran’da Uzun Süreli Yaşam Hakkında Yazımı Buradan Okuya Bilirsiniz..

 

Bu yazımı oylaya bilirsiniz..