İran’da Çalışma Hayatı

Merhabalar..

Şuan İran da bulunma sebebim ülkemizin büyük Holdinglerinden birinin Tahran daki iştirakinde çalışmak olduğu için ve buraya gelirken İran ve Tahran hakkında bilgi sahibi olmak için yaptığım araştırmalarda kaynakların yetersiz olduğundan blog sayfalarımda tüm tecrübelerimi aktaracağım. Araştırmalarımda İran’a gelenlerin sadece birkaç gün veya hafta sadece tatil için gelip deneyimlerini aktardıkları için İran da çalışma hakkında çok iyi bir bilgi ve birikim edinmek zor olduğu için İran’a yeni çalışmaya gelecek kişiler için önemli ve pratik bilgileri bu sayfa da özetleyeceğim.

İran’da çalışmak için buluyor iseniz mutlaka sizi bu ülkeye davet eden ve iş sağlayan firmanın çalışma ve oturma izinlerinizi alması gerekir. Turist olarak giriş yapıp İran da çalışmanız suçtur.

İran’da oturma izninizin çıkması için şirketinizin yerel birimlere başvurmasının ardından alacağınız başvuru numarası ile İstanbul İran Baş Konsolosluğundan (F) vize almanız gerekecektir yaklaşık 3 gün içinde vizeniz çıkacaktır. 1 gün içinde (F) vizenizin çıkmasını istiyor iseniz +150€ ücret ödemeniz gerekecektir. Konsolosluktan geri aldığınız pasaportunuz ile  İran’a giriş yaparken pasaport görevlisine (F) vizenizi gösterip girişinizi bu vize ile yapması gerekir ve girişinizi yaptıktan sonra işlemlerinizi şirketiniz takip edip oturma ve çalışma izinlerinizin çıkması süreçleri devam ettirecektir ve bu işlemler yaklaşık 1 Ay süreceği için bu sürede pasaportsuz kalacağınızdan ülke den çıkamama durumunuza göre planlarınızı tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Ailenizi beraberinizde getirip İran da yaşamasını istiyor iseniz aile fertlerinin pasaportu için (F) vize gerekmeyecek sadece oturma izini kaşelenecektir.

Türkiye seyahatleriniz den dönerken İran’da oturma izniniz olduğu için artık yurt dışı çıkış pulu almanız gerekmeyecektir. Pasaport görevlisine oturma izninizin olduğunu bildirmeniz yeterlidir.

 

İran’da Uzun Süreli Yaşam Hakkında Yazımı Buradan Okuya Bilirsiniz..

 

Bu yazımı oylaya bilirsiniz..

Yazar: Yönetici

18 thoughts on “İran’da Çalışma Hayatı

  mert

  (16 Kasım 2016 - 11:48)

  Merhaba.Şuan Türkiyedeyim.İranda bir firma ile anlaştım.Firmanın ve benim yapmam gereken şeyleri rica etsem yazarmısınız.Firmada çalışıcak ilk yabancı kişi ben olduğumdan firmanında çok fazla bilgisi yok bu konuda?

   Cem Ates

   (19 Kasım 2016 - 15:51)

   Merhaba.
   Çalışacağınız firma adınıza çalışma ve oturma izni için başvuruları yapmalıdır. F vize almanız gerekmekte şirketinize verdikleri referans kodu ile değişiklik olmadı ise İstanbul/Türkiye deki İran Baş Konsolosluğuna başvurmanız ve vize ücretini ödemeniz gerekmektedir. Çalışma ve oturma izniniz ile giriş çıkış izinleride pasaportunuza işlenmelidir. Aksi durumda iran dan çıkamazsınız.
   Sosyal haklarınızı çok net belirlemeniz gerekmektedir.
   Ev kiraları yaşanılır semtler de 2+1 daire için 30.000.000IRR den başlamaktadır. Depozito rakamlarına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Şirketiniz size ev ve eşya sağlıyor ise limitlerinizi çok net belirlemeniz gerekmektedir.
   Şirket size araç sağlamıyor ise şirketinize yürüme mesafesinde ev bakmalısınız veya metro-metrobüs hattına yakın bir ev tutmalısnız. Ana hatlar dışında toplu taşıma sistemi neredeyse yoktur.
   İran da sağlık hizmetleri almanız için şirketinizin size özel sağlık sigortası yapmasını isteye bilirsiniz.
   İran çalışma kanunun da her ay için 2,5gün izin hakkınız doğmakta ve yılda toplam 30gün ücretsiz izin hakkınız vardır. Çalışmaya başladığınız andan itibaren bu haktan yararlanırsınız.
   Bunun dışında yılda ekstra resmi tatiller bolcadır.

  Ahmed Hasanoğlu

  (14 Ocak 2017 - 17:22)

  Selamun aleykum. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için, deneyimlerinizden bizleri de nasiplendirdiğiniz için sizlere müteşekkirim. Evet. Ben İran’ın muhtelif bir üniversitesinde yüksek lisans yapmak istiyorum. Bu amacımı gerçekleştirmek noktasında bir türlü ihtiyacım olan malumata ulaşamıyorum. Bu işin resmi prosedürü hakkında bana yardımcı olursanız sizlere minettar kalacağım. Şimdiden teşekkürler efendim.

   Cem Ates

   (15 Ocak 2017 - 13:03)

   Merhaba.
   İran da Üniversite eğitimi hakkında bilgim şuan yok ama araştıracağım..

  Oytun

  (19 Ocak 2017 - 14:46)

  Merhaba Cem Bey,

  Iran’da, yaklaşık 1 aylık bir kurulum işi için 10 kişilik bir ekip görevlendireceğim. dolayısıyla oturum izni yine de gerekir mi? yalnıca çalışma vizesi almak için, orada çalışılacak firmadan alacağımız bir davetiye yazısı yeterli olacak mıdır?
  tecrübeniz dahilinde, bilgi verebilirseniz memnun olurum.
  teşekkürler,
  saygılar

   Cem Ates

   (22 Ocak 2017 - 13:06)

   Merhaba.
   Yasal bir çalışma için İran’da bulunacağınız için F vizesi almanız gerekebilir.
   Detaylı bilgileri Tahran Büyük Elçiliğimiz’ den öğrenebilirsiniz.

   tahran.be.mfa.gov.tr

   Telefon:
   00 98 51–376 451 50 Başkonsolosluk Nöbetçi Telefon Numarası (Tatil günleri ve mesai saatleri dışında): 00 98 935 974 1707

   Çalışma Saatleri:
   Pazar – Perşembe (09:00 -17:00 )

  kadir

  (11 Haziran 2017 - 16:47)

  irana ailem ile birlikte yerlesmeyi dusunuyorum.bu konuda ne yapilmasi gerekli oldugunu soylermisiniz.tesekurler.

   Cem Ates

   (14 Haziran 2017 - 11:00)

   Merhaba.
   Çalışma ve oturma izinleri almalısınız.
   Iran a davet üzerine çalışmaya geliyor iseniz çalışacağınız firma bu işlemleri yapacaktır.
   Yasal izinler hakkında detaylı bilgiyi İran’ın Türkiye de bulunan elçiliklerinden öğrene bilirsiniz.

  barış

  (3 Temmuz 2017 - 22:11)

  Merhaba. İran’a dil öğrenmeye gitmek istiyorum. Ortalama bir yıl orada yaşamak gibi bir niyetim var. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Bu kalışın bana ortalama maliyeti ne kadar olur, bilgi verebilir misiniz.

   Cem Ates

   (5 Temmuz 2017 - 11:06)

   Merhaba.
   Dil okullarına ait bilgiye sahip değilim.
   Ev kiralamak istiyor iseniz çok maliyetli olacaktır. Daha ekonomik çözüm olarak öğrenci evi pansiyon tarzı yapılar Tahran da olduğunu duymuştum.
   Günlük yaşam da gıda ihtiyacınız için ödeyeceğiniz rakamlar hemen hemen Türkiye ile aynıdır.
   Ulaşım ücretleri çok uygundur.
   Aracınız olması durumunda benzin çok ucuzdur.
   Aracınız olmasa ingilizce dil desteği olan Snapp uygulaması ile çok uygun fiyatlara istediğiniz yere özel araç ile gidebilirsiniz.

  gizem

  (5 Temmuz 2017 - 12:14)

  merhaba
  çalıştığım şirket iranda yaklaşık 4 ay sürecek bir proje yapacak bununla ilgili olarak firmamızın işçi çalıştırmak için yapması gerekenler nedir

   Cem Ates

   (5 Temmuz 2017 - 15:35)

   Merhaba.
   Sorduğunuz soru için çalışma ve oturma izinleri gerekeceğini düşünüyorum.

   Çalışma ve oturma izinleri için Tahran Türkiye Büyük Elçiliği 0098 213 595 11 00 numarasından detaylı bilgi alabilirsiniz.
   İran (F) çalışma izinlerini İran İstanbul Baş Konsolosluğu verdiği için 0212 513 82 30 numarasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Fahri Kırcalı

  (28 Eylül 2017 - 09:00)

  Merhaba,

  Uluslararası şikretin SAP projesi için irana geldim Türkiyedeki aracımı tahrana getirmek istiyorum fakat net bir prosedür bulamadım çalışma iznim oturum vs. hepsi var aracımı getirsem uzun süre kalabilirmi burda ?

   Cem Ates

   (29 Eylül 2017 - 18:44)

   Merhaba Fahri Bey.
   Konu hakkında bilgim yok ama daha önceden Türkiye plakalı bir aracın plakasının üstüne iran plakası takılı olarak bir aracı Tahran sokaklarında görmüştüm.
   Ehliyet konusunda bilgim var. İran da araç kullanırken uluslararası ehliyet almanız gerekiyor.
   İran trafik polisleri bu ehliyeti bilmekteler. Yeni çipli ehliyetleri daha tanımamaktalar.
   Ehliyet için bu linki inceleye bilirsiniz.
   Türkiye den araç getirme sorunuz için iran daki konsolosluklarımız dan bilgi alabilirsiniz.

  Sinem

  (1 Ekim 2017 - 20:42)

  Merhaba öncelikle bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. Benim sorum şu; Kish adasında bir projede çalışmak için teklif aldım fakat sizin dediğiniz çalışma ve oturma izninden bahsetmediler sen sadece pasaportu hallet, gelince vizeyi buradan hallediriz dediler sizin yazdıklarınızı okuyunca bu durum pek de mantıklı değil sanırım değil mi?

   Cem Ates

   (2 Ekim 2017 - 15:29)

   Merhaba.
   Kish adasında serbest bölge olduğu için evrak işlerini kolayca halledebileceğinden size o şekilde bilgi vermiş olabilirler.(4 yıl önce kish adasından F vize işlemleri yapılıyordu)
   Normal şartlarda 90 gün turist olarak iran da bulunabilirsiniz.
   Oturma izniniz alındıktan sonra 3 ay da bir vize ücreti ödenip pasaportunuza giriş çıkış kaşe vizesi basılmaktadır.
   Bu kaşe çıkış vizeniz deki son geçerlilik tarih den sonra 90 günden fazla Türkiye de geçerir iseniz iran a geri girişte 1-2 saat süren bir vize yenileme işlemi yaşayabilirsiniz.

  Ömer kocaboğa

  (28 Mart 2019 - 22:29)

  İran’a gitmek istiyorum öğrenciyim üniversitem bu yıl bitiyor haziran ayında gitmeyi düşünüyorum nasıl bir yol izlemem gerek dil öğrenip orada çalışmak istiyorum
  Omerkocabogaa@hotmail.com

   Cem Ates

   (2 Nisan 2019 - 10:51)

   Merhaba.
   Tahran Yunus Emre Enstitüsü ile iletişime geçebilirsiniz. https://tahran.yee.org.tr/tr
   Farsça ders alabileceğiniz kurumların bilgisi var ise size bildire bilirler.
   iş imkanları için https://www.irantalent.com/ sitesini kullanabilirsiniz ayrıca konsolosluk ve büyük elçiliklerden faaliyet gösteren Türk firamalarının isimlerini öğrene bilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.