25 Kasım 2017

Gizemli Ülke İran

ile Yönetici

Merhabalar.

Ocak 2016 da yazdığım bu yazıdaki bazı bilgiler değişti.

Güncelleştirtmiş son 1 Ağustos 2017 yazımdır.

 

İran/Tahran’a  seyahatim, gezilerim ve geçen 28 aylık süre içersin de edindiğim tecrübelerimi bu blog ile sizlere aktaracağım..

İran’a kara yolu, demir yolu ve hava yolu ile ulaşılabilmektedir. Ben seyahatimi hava yolu ile gerçekleştirdim ve adım adım Tahran’a seyahatimi ve deneyimlerimi aktaracağım.

iran1

İran a  İstanbul dan THY, Pegasus, Atlasjet, Mahan Air, (Dönemsel olarak istanbul dan Ata Air, Meraj Air, Aseman Air) ile Ankara dan ise Iran Air ile ulaşabilirsiniz.

Ben İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından THY TK898 (Iran Air Codeshare) numaralı direkt Tahran uçuşu ile ilk yolculuğuma başladım. Bu hat’daki uçakların hemen hepsinin koltuklarında yeni nesil multimedia sistemi olduğu için 3 saatlik yolculuğum daha çabuk ve keyifli geçti.

Uçuş genel anlamda 36.000-37.000feet seviyesinde olduğu için sarsıntısız güzel bir uçuş sonucunda Tahran imam Humeyni (IKA-imam Khomeini Airport) uluslararası havaalanına ulaştık. Uçaktaki bayanların zorunlu olarak başlarını kapatmasından artık %100 iran topraklarında olduğunuzu alıyorsunuz..

(Müslüman olsun veya olmasın bütün kadınlar İran’da kapanmak zorundadır. Kapanmak çarşaf giymek anlamına gelmiyor. Bir başörtüsü ve vücut hatlarını belli etmeyen uzun tunik tarzı kıyafet giymek yeterli ve tunik altına kumaş veya jean pantolon giyebilirsiniz. Başörtünüzü de sıkı sıkıya bağlamak zorunda değilsiniz normal bir şekilde bağlamanız yeterlidir. Yerel halkın saçlarının yarısını gösterecek kadar baş örtülerini indirmelerini dikkate almayınız. Her hangi bir anda polis tarafından uyarılabilir siniz. 

İran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 90 güne kadar turistik ziyaretlerde vize istememektedir.

Sorunsuz ve hızlı pasaport kontrolü (Çoğu görevli Azeri Türkçesi bilmektedir) ardından bagajlarımızı aldıktan sonra çıkıştaki gümrük kontrolün de görevliye Türk olduğumuzu söyleyip (Günlük hayatta Türk olduğunuzu bol bol söyleye bilirsiniz. İranlı biri ile ilk konuştuğunuzda Türkçe biliyor musunuz diyerek diyalog kurabilirsiniz. Sonra İngilizce şansınızı deneyiniz)  kontrole girmeden ziyaretçi salonuna geçme şansınız olabilmektedir (yanınızda sadece kabin valizi var ise gümrüksüz geçiş şansınız daha yüksektir). Havalanındaki döviz bürosundan yanınızdaki TL veya dövizlerin bir miktarını bozdurmanızı tavsiye ederim (taksiye Riyal ödemek avantajlıdır) şehir içindeki döviz bürolarından daha iyi fiyata paranızı bozdurabilirsiniz.

Kapının önündeki sarı taksiler ile şehir merkezine gitmeniz gerekmektedir. (ort. uzaklık 60-80Km) (Ağustos 2017  fiyatı Toyota vb. 750.000IRR veya VW Caddy 800.000IRR) Resmi fiyat dır.

Şuan için İran Visa/Mastercard alt yapısına dahil olmadığı için Türkiye veya Başka ülkeye ait kredi kartı/Banka kartı kullanamazsınız (nakit döviz veya TL ile ülkeye gelmelisiniz). Ülkedeki bankaların çıkardığı bankamatik kart alışverişte yoğun kullanılmasına karşın taksiler de nakit ödeme geçerlidir.  

Taksi şoföründen Faktör deyip fiş isteye bilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Yabancı olduğunuz için 750.000IRR den büyük fiyat kabul etmeyiz (bozdurduğunuz riyal varsa direkt 750.000IR veriniz). Daha önceden Samand veya Saipa marka yol kenarında size korna çalan taksiler vardı kaldırıldı. Pazarlık etme şansınız vardı bu durum ortadan kalksa da Snapp uygulaması ile uygun fiyata taksi kullanabilirsiniz.

Havaalanında uygun fiyata ön ödemeli iran gsm hattı (tavsiyem 4.5G desteği olan irancell tarifeler için tıklayınız  ) alıp uygun fiyata internet kullanabilirsiniz ve aşağıdaki benim linkim ile ingilizce dil desteği olan Snapp uygulamasını yüklediğiniz de çevredeki bekleyen taksileri çok kolay bir şekil de çağırıp daha uygun fiyata taksi kullanabilirsiniz. (ort.  1 km için  8.000 – 10.000Riyal civarı ücret ödersiniz. ) 

Referansım ile uygulamayı indirip ve iran mobil hat numarası ile uygulamayı aktif ettiğiniz de 80.000IRR hesabınıza eklenecektir.

 

 

 

 

 

 

Uygulama içinde Ekonomik araç, Vip araç ve sadece Kadın şoför (rose) Kadın müşteri seçenekleri bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(İran da herhangi bir yolda yürürken yanınıza yaklaşıp korna çalan şahıs taksilerini bol bol göreceksiniz genel anlamda güvenlidirler dolmuş mantığı ile çalışıp toplam 4 yolcu taşımaktadırlar. Şoförün eğer başka yolcu almamasını istiyor iseniz (Derbest) demelisiniz. bu durumda 4 kişilik toplam fiyatı sizden isteyecektir. Çok uzak mesafeler gitmeyecek iseniz fiyatlar makuldür)

İran resmi para birimi Rial olmasına rağmen halk 1 sıfır atılmış Toman birimini genelde kullanmaktadır. Güncel döviz bilgisi için tıklayınız  (Sitedeki rakamlar 1 sıfır eksik olan Toman ‘dır. (Tümen Azeri kökenli vatandaşların kullandığı telefuzdur.)  Örnek 1TL = 11.000IRR  veya  1.100Toman)  İran’da fiyat sorarken, konuşulan rakamların Riyal mi yoksa Toman mı olduğunu sormakta fayda vardır. (Temmuz 2017 de mecliste alınan karar ile resmi para birimi Toman olmuştur. Yürürlüğe geçiş tarihi daha açıklanmamıştır.)

Şehir merkezinde güvenilir döviz büroları (District 3 – ۳) Kuzey Tahran Mirdamad Bölgesindeki Eskan Alışveriş Merkezinde bulunmaktadır. (Döviz bozdururken Pasaportunuzu görevliye vermeniz gerekmektedir. Otel de kalmanız durumunda pasaportunuz otelde rehin olacağı için iran’a ilk girişte havaalnında para bozdurmak bu yüzden avantajlı olacaktır veya yanınızda fotokopisi olması gerekmektedir.)

 

Artık otelemize veya konaklayacağımız yere ulaştığımıza göre Şehir’i keşfetmeye ve gezmeye başlaya biliriz.

Tahran Hakkındaki aşağıdaki bloglarımı ziyaret edebilirsiniz..

Tahran Gezilecek Görülecek Yerler

Tahran Yeme İçme

Tahran Alışveriş

 

 

Bu yazımı oylaya bilirsiniz..

[yasr_visitor_votes size=”medium”]